Pix.Art

W związku z zainteresowaniem związanym z poprzednim artykułem omawiającym historię pixelartu, wiele osób postanowiło przybliżyć sobie nieco korzenie, jednak większość osób nie wie skąd pobrać potrzebne narzędzia. Tak więc postanowiłem, że nieco szerzej opiszę programy, którymi posługiwali sie nasi dziadkowie :P i posługują się nimi nadal dzisiaj. Jednak tak poważnie mówiąć postaram się omówić większość znanych mi programów jak najbardziej zbliżonych ich pierwowzorom z Amigi.

Pro Motion 4.7
http://www.cosmigo.com/promotion/index.php?Downloads
Program jest niestety do ściągnięcia w wersji shareware, działa chyba przez 30 dni i ma zablokowany support niektórych formatów graficznych, ale to wystarcza. Jest to naprawdę świetny program, widać, że autorzy starali się jak najbardziej przybliżyć jego możliwośći do możliwośći amigowego DeluxePaint'a, zachowując przy tym dosyć wygodną obsługę. Brak warstw, możliwość tworzenia animacji z onion skinem, automatyczny antialiasing, posiada również przydatny schowek dla pędzli. Program został stworzony dla grafików zajmujących się projektowaniem szczegółowej grafiki do gier dla konsolek i palmtopów, tak więc posiada narzędzia wspomagające tworzenie takiej grafiki, jak chodźby wspomaganie przy tworzeniu teł. Ciekawy program z dużymi możliwościami, jednak mnie szczególnie nie przyciąga. Licencja na pełną wersję kosztuje niecałe 20$, klucz zostaje wysłany mailem.

GraFX 2 dla win32
http://www.eclipse-game.com/?dat=7
Wreszcie ktoś postanowił stworzyć porta tego świetnego programu dla win32. Od tej wersji dosowej nie różni się wiele, ale zawsze w okienku pracuje się lepiej. W tej wersji dodana została obsługa png, możliwość włączenia trybu wieloekranowego oraz obsługa skinów przez interfejs. Świetne narzędzie zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych grafików. Program bardzo przyjazny w obsłudze i naprawdę z dający spore pole do popisu. Starszym grafikow nie trzeba tego programu reklamować, jest to naprawdę godny następca DP'a w dodatku w wersji okienkowej. Posiadacze linuxa mogą ściągnąć wersję dosową (link w artykule "narzędzia i dodatki"). Naprawdę warto ściągnąć.

Pixel Pushing Paint Program ( 4P )
http://umlautllama.com/project.php?ShortName=4P
Jest to kolejny klon DeluxePaint'a, tym razem jednak dla posiadaczy linuxa oraz maca. Autor postarał się umieścić większość funkcji znanych z DP'a oraz dodał kilka swoich. Przydatne może okazać się to, że w głównym oknie programu może się znajdować wiele niezależnych od siebie obszarów roboczych. Posiada obsługę warstw, support dla wielu formatów graficznych (w tym arcadowych), oraz support dla czcionek z DP'a. Program można odpalić pod następującymi platformami: Mac OS X, SunOS, Linux i BeOS.

Deluxe Paint 2.3.0

Oto program, od którego wszystko się zaczęło. Jest to dosowy port DP'a przeniesiony prosto z Amigi, niestety wersji okienkowej nie spotkałem. Program ma te same możliwości i ten sam klimat co jego odpowiednik. W programie można zrobić naprawdę wiele, jednak myślę, że wytrwają przy nim tylki ci naprawdę cierpliwi. Warto jednak odpalić program i przekonać się jak powstawały te niesamowite obrazki jakie możemy podziwiać w archiwach demoscenowych. Zapewniam, że po kilku minutach obsługi nabierzecie jeszcze większego szacunku dla weteranów pixelartu.

Ultimate Paint Standard 2.84
http://www.ultimatepaint.com/download.php
Wersja shareware pozwalająca na działanie programu przez 30 dni. Program posiada szereg funkcji o możliwościach zbliżonych DeluxePaint'owi oraz dość prosty w obsłudze interfejs. Autorzy zapewniają, że ludzie związani kiedyś z DeluxePaint'em pokochają UltimatePaint'a. Oprócz typowo pixelowych narzędzi, program posiada dość duż bazę filtrów co sprawia, że jest to aplikacja bardzo uniwersalna i zdolna zastąpić bardziej popularne programy. tak więc pewnie te cechy zaważyły w dużej mierze na cenę za licencję programu (od 35 do 350$ !).