Pix.Art

W związku z tym, że często wśród początkujących pixelartystów pojawia się pytanie "jaki program wybrać" postanowiłem w tym artkule opisać programy najczęściej używane oraz przydatne przy tworzeniu tychże grafik. Nie chciałbym tutaj opisywać programów takich jak Photoshop, Gimp, czy Paint Shop Pro, lecz oprogramowanie znane nieco węższej społeczności, które jest dostępne legalnie z internetu.
Kolejność omawianych programów jest zupełnie przypadkowa, będę opisywał je tak, jak akurat przyjdą mi do głowy.

Graphics Gale
http://www.humanbalance.net/gale/us/
win95/98/me/NT4.0/2000/xp
Na początek opiszę program, którego sam używam i chociaż jest to program shareware i jest zablokowana np. możliwość zapisu i odczytu pracy zapisanej w formacie gif, to jednak naprawdę świetnie się z nim pracuje i polecam go osobom zarówno początkującym jak i nieco bardziej zaawansowanym.
Cechy, które mógłbym wymienić, to między innymi wbudowany edytor animacji, onion skin (przydatne przy tworzeniu animacji), warstwy, lupa od 10% do 4000%, cofanie nawet do 50 razy, oraz bardzo przydatny zamieniacz kolorów. Ma też wbudowany antialiasing przy obracaniu i skalowaniu obrazków, oraz do czcionek ale raczej się go nie używa.
Tips. W menu narzędzi nie ma opcji pobierania koloru, ale robi się to klikając prawym przyciskiem myszy na kolor. Nie ma również gumki (jako takiej), zamiast niej można użyć każdego narzędzia w którym użyjemy koloru białego (domyślnie biały jest ustawiony jako kolor przezroczystości).

Pixen
http://opensword.org/Pixen/
mac os x
Program ten jest dosyć ubogi, w zasadzie do wyboru mamy tylko ołówek, wypełnienie, linię, pipetkę, gumkę i lupę, ale informuję o jego istnieniu, ponieważ to jedyny taki program pod maca jaki znalazłem. Program ten jest jeszcze we wczesnym etapie produkcji, ale autorzy zapewniają, że ciągle będą dodawać nowe opcje i zwiększać jego praktyczność. Atutem tego programu jest bardzo prosty i zajmujący mało miejsca interfejs, oraz tzw. narzędzia prawego przycisku, które poprzez prawy przycisk myszy pozwalają wybrać potrzebne narzędzie oraz kolor.
Jak już wspomniałem program jest w bardzo wczesnej fazie rozwoju, lecz myślę, że użytkownicy mac os'a powinni pilnie śledzić poczyniania autorów, bo możliwe, że w przyszłości dorówna innym, nieco bogatszym programom.

msPaint
http://home.mchsi.com/~shundi/mspaint.exe
win95/98/me/NT/2000/xp
W gruncie rzeczy jest to dobry program do tworzenia swoich pixelowych dzieł. Większość ludzi pod windowsem właśnie w paincie zaczynała swoją przygodę, a niektórzy z nich dalej w nim pracują. Zawiera podstawowe narzędzia, wystarczające do narysowania teoretycznie każdego rysunku. Jedyną wadą na jaką skarżą się ludzie rysujący w paincie jest brak warstw, a niektórzy właśnie dlatego w nim nie rysują. Jednak myślę, że wszystkim początkującym ten program w początkowych etapach rozwoju wystarczy, nauczą się cierpliwości i dokładności, a jeśli się nie nauczą to znaczy, że to sport nie dla nich :P

Pixia
http://pixia_polska.republika.pl/
win95/98/me/NT4.0/2000/xp
Program oprócz podstawowych narzędzi kreatorskich i edytorskich, posiada również wiele dodatkowych filtrów i efektów, które jednak nie przydadzą się przy pracy nad pixelartem. Oczywiście nikt nas nie zmusza do używania tych dodatków, ale jednak zaśmiecają one interfejs i komplikują obsługę. Program więc nie jest stworzony wprost do tworzenia pixeli, ale osoby szukające jakiegoś darmowego programu do obróbki zdjęć lub tworzenia elementów na strony www, mogą sięgnąć po ten produkt.

Game Maker
http://www.yoyogames.com/gamemaker/
win95/98/me/NT4.0/2000/xp
Wprawdzie może nie tyle chcę opisać tutaj sam program, co jego wbudowany edytor graficzny. Edytorek ten ma możliwości mniej więcej porównywalne z mspaintem, jednak posiada kilka dodatkowych opcji, min. ma narzędzie pozwalające zamieniać określony kolor na inny, ma również obracanie oraz skalowanie z anitaliasingiem. Poza jeszcze kilkoma innymi mniej przydatnymi narzędziami jest to naprawdę porządny programik, który może zastąpić systemowego painta. Sam GameMaker jest jak sama nazwa wskazuje darmowym programem do tworzenia gier, jeśli chcecie porównywać ten program z TheGamesFactory, to nie ma porównania, oczywiście mówię o tym, że GameMaker jest nieporównywalnie lepszy, choć na początku może się wydawać trudny w obsłudze.

GrafX 2.00 beta
http://www.eclipse-game.com/?menu=tools&sub=graphic&dat=7
dos/widnows
Program stworzony przez demoscenowców, dla demoscenowców, czyli jak można się domyślić posiada wszelkie niezbędne narzędzia przeznaczone do tworzenia wspaniałych, niezwykle majestatycznych pixelartów (oczywiście bez odrobiny talentu, cierpliwości i silnej woli nikt nic nie osiągnie). Jak sami autorzy napisali, program jest wyposażony w najlepsze pomysły z innych programów graficznych, oraz w wiele oryginalnych i przydatnych narzędzi, co tworzy z niego najlepszy 256-kolorowy edytor graficzny dla peceta. Największym chyba minusem programu jest brak warstw, jednak program jest jeszcze w fazie beta i miejmy nadzieję, że autorzy nie przerwali nad nim prac i w wersji finalnej będziemy mogli korzystać z warstw. Na dodatek program jest całkowicie darmowy, a ze strony domowej można pobrać nawet jego źródła.

ImageZoomer
Mozilla
http://imagezoomer.mozdev.org/
Jest to wtyczka do mozilli, która dodaje do menu podręcznego dwie opcje skalowania obrazków, jedna do powiększania, druga do pomniejszania.